www.YavarJavan.com
یـــاور جــــوان

درکشورهای اروپائی و اسکاندیناوی تقریباً تمامی کشورها همه روزه پس از بستن مدارس محل های دیگری را باز می کنند تا جوانان اوقات فراغتشان را درآن مکان ها بگذرانند ونه درکوچه وخیابان . این محل ها به نام باشگاههای اوقات فراغت نوجوانان وجوانان شناخته می شوند. در این باشگاه ها تعدادی از افراد تحصیل کرده که در رشتۀ Paedagog درس خوانده اند ( این رشته تلفیقی از روان شناسی ، جامعه شناسی ، مردم شناسی ، آداب و رسوم شناسی وکودک، نوجوان وجوان شناسی می باشد) به همراه تعدادی کارمند سعی می کنند که تا نوجوانان وجوانان با گرفتن کمک های منطقی ، از مشکلات بزرگ پرهیز و راحت تر به زندگیشان ادامه دهند. به این امید که چنین امکاناتی درکشور ما نیز برای فرزندانمان به وجود آید....

شما اینجا هستید: صفحه اصلی > باشگاه جوانان > تاریخچه پدگو و باشگاه
تاریخچه پدگو و باشگاه

تاریخچه پدگو و باشگاه
به نام خدا
در این نوشتار نهایت تلاش شده است تا حد امکان از به کار بردن واژه های غیر فارسی خودداری شود. و نیز واژه های حرفه ای به زبانی ساده در اختیار خوانندگان محترم قرار گیرد. 

در مسیر رشد نوجوانان و جوانان 
کسانی که در اروپا در رابطه با تعلیم و تربیت کودکان در اوقات فراغتشان ( پس از ساعت مدرسه) کار می کنند، معمولا تحصیلات paedogogi داشته وتحت عنوان پدگو مشغول می باشند. 
واژه پدگو ریشه لاتین دارد، که دو سه هزار سال پیش در یونان باستان به نام paiedogogos خوانده می شد که paiedo به معنی کودک و gogos به معنی راهنما بوده است. در زمان های قدیم اکثرا بردگان ، کودکان اربابشان را به مدرسه برده و به خانه باز می گرداندند. این افراد را paiedogogos می نامیدند. در سال 1848 میلادی گروهی از سرمایه داران انگلیسی به این نتیجه رسیدند که برای استثمار هر چه بیشتر کارگران معادن و کارخانجات محل هایی را برای نگهداری کودکان کارگران بازگشایی کنند. تا کارگران با فراغ خاطر، بیشتر و بیشتر کار کنند و سرمایه داران هر چه بیشتر سود ببرند. این سرآغاز شکل جدید کار paedagog در عصر حاضر بوده است تا به امروز بی نهایت پیشرفت کرده است. این پیشرفت ها خصوصا بعد از جنگ جهانی دوم دوصد چندان شد، به نحوی که در تمامی کشورهای اروپای غربی سابق این رشته معتبر به حساب آمده و در اکثر دانشگاهها تدریس می شود. در دانمارک نیز تقریبا از سی و پنج سال پیش تدریس می شود که در دوره های دو و سه ساله تحصیل خود را به پایان می رساندند. خوشبختانه این رشته در ده سال گذشته یک رشته دانشگاهی شده و در تمامی دانشگاههای بزرگ دانمارک نیز تدریس می گردد. 
رشته پدگو شامل آموزش هایی در زمینه جامعه شناسی ، روان شناسی ، پدگوی معمولی ، آداب و رسوم شناسی ، رشد فکری و فیزیکی نوجوان و جوان شناسی، ورزش و جوان و نیازهای نوجوان و جوان می باشد. 
من قریب بیست سال پیش در این رشته فارغ التحصیل شدم و بیش از 18 سال نیز در کشور دانمارک در این رشته کار حرفه ای انجام داده ام. خوشبختانه امروز یکی از متخصصین وارد به امور نوجوانان و جوانان در شهر اودنسه می باشم . 
امیدوارم که هر چه زودتر این رشته بسیار مهم در ایران نیز تدریس شود چرا که نیاز فراوانی به بودن افراد متخصص بیشتری در کار با جوانان کاملا حس می شود. 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نادر رستمی مسن میباشد.