www.YavarJavan.com
یـــاور جــــوان

درکشورهای اروپائی و اسکاندیناوی تقریباً تمامی کشورها همه روزه پس از بستن مدارس محل های دیگری را باز می کنند تا جوانان اوقات فراغتشان را درآن مکان ها بگذرانند ونه درکوچه وخیابان . این محل ها به نام باشگاههای اوقات فراغت نوجوانان وجوانان شناخته می شوند. در این باشگاه ها تعدادی از افراد تحصیل کرده که در رشتۀ Paedagog درس خوانده اند ( این رشته تلفیقی از روان شناسی ، جامعه شناسی ، مردم شناسی ، آداب و رسوم شناسی وکودک، نوجوان وجوان شناسی می باشد) به همراه تعدادی کارمند سعی می کنند که تا نوجوانان وجوانان با گرفتن کمک های منطقی ، از مشکلات بزرگ پرهیز و راحت تر به زندگیشان ادامه دهند. به این امید که چنین امکاناتی درکشور ما نیز برای فرزندانمان به وجود آید....

شما اینجا هستید: صفحه اصلی > باشگاه جوانان > پیشنهاد ساختار باشگاه در ایران
پیشنهاد ساختار باشگاه در ایران

پیشنهاد تاسیس باشگاههای اوقات فراغت نوجوانان و جوانان در سطح کشور

 1- مقدمه
با توجه به مشکلات و معضلات فراوان نوجوانان و جوانان در تمام دنیا و به خصوص کشور عزیزمان ایران ، ضرورت ایجاد محل هایی به نام باشگاه های اوقات فراغت جوانان و نوجوانان احساس می شود.  به این معنی که وقتی نوجوان و جوان تحصیل روزانه را به اتمام می رساند ، باشگاههایی برای جذب جوان دایر باشند.  این باشگاه ها باید مکان هایی امن برای جوانان بوده و از سوی والدین و مسئولان مذهبی و کشوری مورد تایید باشند. تا جوانان بتوانند در فضایی جوان به رشد استعدادهایشان بپردازند. یکی از مهم ترین اهداف این باشگاه ها ، دادن اعتماد به نفس به جوانان است تا بتوانند به شکلی منطقی با مشکلات فردی خود برخورد نمایند.  مهم این است که جوان بیاموزد چگونه مشکلاتش را حل کند. تجربه نشان می دهد که تاسیس باشگاه ها در سطح شهر و کشور ، از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است، زیرا هر جوانی که هرز می رود حداقل دهها میلیون تومان هزینه اضافی به جامعه  تحمیل می کند.
باشگاه های اوقات فراغت جوانان و نوجوانان یعنی پیشگیری از اتفاق جرم .
 2-  نیازها و ضرورت ها
  احساس تنهایی جوان و اینکه کسی نیست او را بفهمد،  اصل غیرقابل انکاری در روانشناسی است. این حالت در کشور ما نیز به دفعات مشاهده می شود و نیاز کمک به جوانان در این مرحله بسیار حساس سنی همیشه ثابت شده است . ضمنا کم نیستند والدینی که زمان ، حوصله و حتی علم برخورد با مشکلات جوانانشان را ندارند. در این راستا دایر بودن باشگاه های اوقات فراغت جوانان و نوجوانان کاملا حس می شود.  باشگاه هایی که در اروپا از سال 1848 میلادی ( به عبارت دیگر از 160 سال قبل ) تاسیس شده اند و تاکنون در همه کشورهای پیشرفته و صنعتی اروپایی در حال گسترش بوده و توانسته اند خدمات بی نظیری در راستای رشد صحیح نوجوانان و جوانان ارائه دهند.  ما باید از تجربیات غنی این کشورها در این راستا استفاده کرده و به دلیل تفاوت های مذهبی ، فرهنگی و آداب و رسوم ، تلفیقی از باشگاه های اروپایی ایرانی به وجود بیاوریم تا فعالیت ها کاملا منطبق با دین و فرهنگ ما باشد.
 
3- اهداف

به طور مجمل می توان اهداف مهم این باشگاه ها را به شکل زیر خلاصه کرد:
1-   دادن اعتماد به نفس به جوانان

2-   اموزش جوانان برای برخورد با مشکلات و مسائل روزمره شان

3-   ترغیب جوانان برای عضو شدن در باشگاه های ورزشی ( آمار نشان می دهد در کشور دانمارک بیش از 97 درصد از جوانانی که عضو باشگاههای ورزشی می باشند ، درگیر مشکلات دیگر نمی شوند.)

4-   دایر کردن کلاس های کمک درسی به منظور بهبود وضعیت تحصیلی جوانان

5-   آموزش نجاری

6-   آموزش تعمیر دوچرخه

7-   کلاس های خیاطی

8-   کلاس آشپزی

هدف از بخش های مختلف آموزشی ، بالا بردن مسئولیت پذیری در جوانان می باشد. به بیان ساده باید  سعی داشته باشیم که جوان به چاله نیفتد و اگر افتاد، کمک های لازم را بگیرد تا بتواند بر مشکلات غلبه کند. در نهایت اگر در مقابله با مشکلات ناموفق بود  و به چاه افتاد ، بلافاصله به مقامات ذیصلاح اطلاع داده شود تا قبل از این که جوان به قهقرا رود ، به زندگی طبیعی باز گردانده شود.
هدف اصلی پیشگیری از بروز مشکلات است. پیشگیری کم هزینه ترین و بهترین وسیله به منظور عدم رویارویی با مشکلات است.
 
4- تعریف کار

باشگاه های اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در اروپا با آنچه که در ایران تاسیس می شود، تفاوت دارد.  این باشگاه ها باید با آداب و رسوم ایرانی ، مذهب و فرهنگ ما هماهنگ شود. برای مثال باشگاه های مجزا برای دختران و پسران در نظر گرفته شود.
باشگاه تنها جوانان محلی را به عضویت می پذیرد. حق عضویت باید رقمی اندک باشد تا همگان امکان استفاده از آن را داشته باشند.
همزمان با تعطیل شدن مدارس ، این باشگاه ها باز می شوند و روزانه سه ساعت به گروه های سنی خاص سرویس می دهند.  برای مثال پسران از 8 تا 14 سال از ساعت 14 الی 17 و پسران 14 تا 18 سال از 17 تا 21 می توانند از امکانات باشگاه بهره مند شوند. دختران 8 تا 16 سال نیز می توانند پس از تعطیل شدن مدارس به مدت سه ساعت اوقات خود را در باشگاه سپری کنند.
در این باشگاه ها از مربیان ( پدگوهای ) کارآزموده ای استفاده می شود که به کار با جوانان آشنایی داشته باشند. در قبال هر سی جوان یک کمک مربی ( کمک پدگو)  و   هر شصت جوان یک مربی ( پدگو) باید در باشگاه فعالیت داشته باشد. به این معنی که   هر گروه شصت نفری یک مربی و دو کمک مربی خواهند داشت.
در این باشگاه ها باید امکانات تفریحی برای جوانان در نظر گرفته شود.  از جمله تنیس روی میز ، فوتبال دستی ، فیلم ، کامپیوتر ، کارگاه چوب ، امکانات خیاطی و آشپزی فراهم باشد تا جوانان را به خود جلب نماید.
از دیگر امکانات این باشگاه ها می توان به راه انداختن تورهای مختلف برای جوانان اشاره کرد.
این باشگاه ها باید با باشگاه های ورزشی منطقه همکاری نزدیک داشته و از امکانات فیزیکی آنها استفاده نمایند.
در کنار ارائه این امکانات  مربیان ( پدگوها) به سوالات جوانان پاسخ داده و از نظر روانی آنها را حمایت می کنند.
یک خط تلفن 24 ساعته باید در تمامی ساعات شبانه روز آماده راهنمایی جوانان و نوجوانان باشد. این خط تلفن به صورت مشترک بین تمام باشگاه های اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در سطح شهر اداره می شود.
در اروپای صنعتی تقریبا هر محلی برای خود یک باشگاه اوقات فراغت جوانان و نوجوانان دارد. که این باشگاه ها با همکاری مدارس محلی ، مددکاران منطقه ، پلیس منطقه ، باشگاه های ورزشی منطقه ، مددکاران سیار مختص جشن ها ( کاپشن آبی ها) –  SSP- Udvalg (جلسه پلیس ، شهرداری، مدرسه و باشگاه) ، همکاران سیار مختص خیابان ها ( کاپشن قرمزها)  فعالیت می کنند. در برخی موارد مدارس برای دانش آموزان خود باشگاه های اوقات فراغت ترتیب داده اند.
5-ساختار باشگاه
از نظر فیزیکی یک خانه ویلایی را در نظر بیاورید که 5 اتاق و یک پذیرایی بزرگ دارد:
سالنی با ظرفیت 120 صندلی به منظور برگزاری جلسات ، دیدن فیلم و شنیدن موسیقی و برگزار کردن نمایشگاههای مختلف.
داشتن فضای لازم برای فوتبال گل کوچک ، بسکتبال و والیبال از اهمیت خاصی برخوردار است.
اتاق کامپیوتر
آشپزخانه بزرگ برای آموزش آشپزی به جوانان
کارگاه آموزش چوب و تعمیر دوچرخه
اتاق کمک درسی
اتاق بازی شامل میز پینگ پونگ ، فوتبال دستی ، شطرنج و ...
یک خط تلفن 24 ساعته برای راهنمایی جوانان
 
ضمنا باشگاه اوقات فراغت با همکاری نزدیک با باشگاه های ورزشی منطقه از امکانات ورزشی آنها نیز بهره مند می شود. 
باشگاه های اوقات فراغت باید امکان راه اندازی تورهای آموزشی- تفریحی را داشته باشند. 90 درصد از هزینه این تورها توسط والدین پرداخت می شود و در صورتی که والدین امکان اقتصادی نداشته باشند، از بودجه خاص شهرداری این هزینه تامین می شود.
 
6- همکاران باشگاه های اوقات فراغت

·        جوانان

·        والدین

·        مسئولین شهرداری منطقه

·        پلیس منطقه

·        مددکاران سیار

·        معلم های مدارس

·        مشاوران مدارس

·        باشگاه های ورزشی منطقه

 
7- هرم مدیریتی باشگاه

·        رییس باشگاه

·        معاون رییس

·        هیئت مدیره

·        یک نماینده از شهرداری ( مشاور)

·        یک نماینده از پلیس

·        سه نماینده از والدین

·        دو نماینده از اعضای باشگاه

 
8 - مسئولان اجرایی باشگاه
رییس باشگاه
معاون باشگاه
پدگو ( مربی ) 4 نفر
کمک پدگو ( کمک مربی) 8 نفر
نیروی کار رایگان از باشگاه های ورزشی منطقه  10 نفر
 
جلسات:
هفته ای یک بار همکاران در جلسه ای حضور پیدا می کنند که حضور رییس یا معاون رییس در آن الزامی است.
هر دو ماه یکبار نیز هیئت مدیره تشکیل جلسه می دهد که حضور رییس باشگاه در آن الزامی است.
در صورت مشاهده هرگونه خلافی از سوی نوجوانان و جوانان،  تمامی کارکنان موظفند در اولین فرصت مورد را به اطلاع رییس باشگاه برسانند.
اگر کارکنان باشگاه متوجه شوند  جوان یا نوجوانی مورد سوء استفاده قرار گرفته  ، تنها از طریق رییس باشگاه می توانند  این مسئله را در  مراجع دیگر مطرح کنند.
رییس ، معاون ، پدگوها و کمک پدگوهایی که در استخدام رسمی دولت هستند ، ملزم به حفظ اسرار شخصی جوانان و خانواده هایشان می باشند.
                                                                                                    والسلام
                                                                                                 نادر رستمی   
                                                    
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نادر رستمی مسن میباشد.