www.YavarJavan.com
یـــاور جــــوان

درکشورهای اروپائی و اسکاندیناوی تقریباً تمامی کشورها همه روزه پس از بستن مدارس محل های دیگری را باز می کنند تا جوانان اوقات فراغتشان را درآن مکان ها بگذرانند ونه درکوچه وخیابان . این محل ها به نام باشگاههای اوقات فراغت نوجوانان وجوانان شناخته می شوند. در این باشگاه ها تعدادی از افراد تحصیل کرده که در رشتۀ Paedagog درس خوانده اند ( این رشته تلفیقی از روان شناسی ، جامعه شناسی ، مردم شناسی ، آداب و رسوم شناسی وکودک، نوجوان وجوان شناسی می باشد) به همراه تعدادی کارمند سعی می کنند که تا نوجوانان وجوانان با گرفتن کمک های منطقی ، از مشکلات بزرگ پرهیز و راحت تر به زندگیشان ادامه دهند. به این امید که چنین امکاناتی درکشور ما نیز برای فرزندانمان به وجود آید....

شما اینجا هستید: صفحه اصلی > باشگاه جوانان > ساختار باشگاه ویکتوریا در دانمارک
ساختار باشگاه ویکتوریا در دانمارک

 ساختار باشگاه:     Victoria
ساختار اداری باشگاه:
باشگاهVictoria در سال 2001 میلادی تأسیس شده است. این باشگاه اوقات فراغت نوجوانان وجوانان ، تحت پوشش مدارس جوانان و Korslokkeungdomsskole شکل گرفته است.
باشگاه مذکور در ساختمانی کاملاً نوساز که به همین منظور احداث شده ، افتتاح شده است باشگاه اوقات فراغت نوجوانان وجوانان ، بعد از ظهرها برای نوجوانان ده (10 ) تا سیزده ساله وعصرها برای جوانان 14 تا 18 ساله میباشد.
برای شرکت در فعالیت های باشگاه نوجوانان وجوانان می باید عضو باشگاه باشند . این عضویت می باید مورد تأئید والدین نیز قرار بگیرد.
 حق عضویت برای نوجوانان ماهیانه 115 کرون دانمارکی می باشد که والدین می پردازند. 
حق عضویت برای جوانان تنها 20 کرون دانمارکی ( ماهیانه ) می باشد.
باشگاه  نوجوانان 190 عضو دارد و همه روزه بین هشتاد تا صد نفردرفعایت های مختلف شرکت می کنند.
باشگاه جوانان تقرباً 60 عضو دارد که هر عصر تقریباً 25 جوان در فعالیت ها شرکت می کنند. 
امکانات
وفیزیکی کلوپ: 
باشگاه از سالن های بزرگی تشکیل شده است، بزرگترین سالن جا برای 120 صندلی دارد که فعالیت های مختلفی درتمامی سالن ها درجریان است.
پردۀ بزرگ سینما
کارگاهی برای تعمیرات مختلف برای جوانان وبه همراه  وکمک خود جوانان . 
اطاق بزرگ با دیوارهای ایزوله و ادوات موسیقی 
اطاق کامپیوتر با 12 کامپیوتر 
فوتبال گل کوچک وزمین بسکتبال 
آشپزخانه ای بزرگ برای غذا پختن به همراه جوانان 
سالن کمک درسی نوجوانان برای روزهای سه شنبه و پنجشنبه  برای آن دسته که کمک درسی لازم دارند. 
باشگاه تحت پوشش مدرسۀ بزرگ جوانان : 
باشگاه ما تحت پوشش مدرسۀ بزرگ جوانان سعی در وسیع ترکردن امکانات برای درک بهتر جوانان از شرایط جامعه و اینکه جوانان بتوانند قدمی مؤثرتر در راه رفع مشکلات جاری جامعه بردارند.
باشگاه از امکانات مدرسۀ بزرگ استفاده می کند مثلاً در اینجا امکان قرض کردن اتوبوس با راننده، قرض کردن قایق ، قرض کردن ادوات موسیقی و انجام کارهای دفتری وکمک  از روسای قسمت های مختلف می باشد.
همکاران محلی کلوپ:
باشگاه همه ساله از متخصصان و مشاوران حرفه ای دعوت می کند تا به سؤالات نوجوانان وجوانان پاسخ بدهند. 
باشگاه سالی یک فستیوال برگزار می کند بنام Skibhusfestival  در این روز باشگاه  درهای خود را به روی تمامی علاقه مندان می گشاید تا با شرکت در این فستیوال با فعالیت های باشگاه آشنا شنوند. تمامی اتحادیه های ورزشی محلی در این روز با باشگاه همکاری می کنند وازاین روز برای معرفی اتحادیۀ ورزشی شان نهایت استفاده را می برند. 
باشگاه عضوی از گروه کاری udvalg «ssp »   محلی می باشد. 
SSP
S   مخفف سوسیالیس   ( ادارۀ امور اجتماعی )
S   مخفف اسکوله  مدرسه ( باشگاه ما در همین قسمت نماینده دارد )
P مخفف   پولی تی  ( پلیس )
این سه ارگان همیشه در رابطه با مشکلات جوانان جلسات ماهانه ای دارند. هدف از تشکیل چنین جلساتی این است که اگر جوانی درچاله ای افتاد، بتوانیم کمکش کنیم تا از چاله دربیاید وحتی المقدور  به چاه نیفتد!
همکاری با کلیسای محل برای آشنایی بیشتر جوانان با اخلاق و مذهب 
جوانانی که باشگاه را استفاده می کنند: 
90% جوانان از مدرسۀ محل  Sct Hans Skole می آیند و باقی نیز از جوانان محل هستند ( در اینجا هر محلی باشگاه خودش را دارد ).
جوانان در باشگاهها نحوۀ فعالیت اتحادیه های مختلف ورزشی را یادمی گیرند و چون اصل بر دمکراسی می باشد جوانان در این مکانها با فعالیت های گروهی آشنا می شوند ویاد می گیرندکه چقدر کارگروهی کارها را آسان می کند.
یکی از اهداف باشگاه این است که به نوجوانان وجوانان یاد بدهند که چطور به جوانان دیگر کمک کنند واطلاع رسانی وتبلیغات درمورد اتحادیه های ورزشی را یاد بگیرند تاجوانان هرچه بیشتر عضو اتحادیه های ورزشی بشوند.
ما معتقدیم که ورزش اصل مهمی است که می تواند درمواردی جلوی مشکلات فردی را بگیرد.
ما فعالیت های مختلف ورزشی داریم.
درتابستان وقتی مدارس تعطیل هستند ما حتی قبل از ظهر ها نیز باشگاه را باز می کنیم تا جوانان جائی را برای رفتن و دروکوچه وخیابان نماندن داشته باشند. 
سالیانه یک بار جشن بزرگ کباب درست کردن برپا می کنیم ، والدین خودشان  گوشت، سوسیس ، نان و...  را با خود می آورند و ما  منقل بزرگمان را روشن  می کنیم تا زیر سایۀ این فعالیت پدر و مادران با والدین دیگر هرچه بیشتر آشنا شوند، همیشه سعی می شود که تمامی والدین در این جشن شرکت کنند.
جوانان با نیازهای خاص : 
درباشگاه جوانان همیشه زیر نظر نامحسوس هستند تا بدون آنکه مزاحمشان باشیم ببینیم که حالشان چطور است وآیا هستند جوانانی که مشکلات خاصی دارند ؟
و زمانی که مشکل جوان مشخص شد پس از بررسی دقیق ، برای رفع آن اقدام می کنیم.
مشکلات جوانان : 
نوجوانان و جوانان می توانند با مشکلات فراوانی برخورد کنند از جمله :
ترس ، عدم اطمینان به خود، عدم اطمینان به آینده ، خشونت دیدن ، خشن برخورد کردن، تنهائی ، غمگین بودن، عدم علاقه به درس خواندن، عاشق شدن  و و و و . . .
ما تماس مستقیم با جوان مشکل دار را ترجیح می دهیم مثلاً درمواردی که اگر نوجوان یا جوانی هست که نمی تواند با جوانان دیگر همکاری کند به ایشان درکارهای گروهی مسئولیت  می دهیم و صد البته که ابزار لازم را دراختیارایشان قرار می دهیم تا بتواند از عهدۀ مهّم برآیند.
درباشگاه چهار کارمند تحصیل کرده   paedagog  با استخدام ثابت و دائم داریم تمام مسئولیت های باشگاه بر روی شانۀ این چهار نفر قرار دارد و بین هفت تا یازده همکار نیمه وقت نیز داریم که با این 4 نفر در قسمت های مختلف همکاری می کنند. همزمان سه تا چهار نفر نیز از اتحادیه های ورزشی بطور مجانی ما را کمک می کنند. 
یک آشپز ، یک راننده، یک سرایدر نیز درمحل کار می کنند. 
تقریباً نصف کارمندان راخانمها تشکیل می دهندوتقریباً نیز نصف اعضاءکلوب دختران هستند.
جلسات : 
ماهرماه دوجلسه داریم با شرکت تمامی کارمندان ،در این جلسات برنامه ریزی کرده، راجع به مشکلات کاری ، مشکلات جوانان و و و صحبت کرده و تقسیم وظایف می کنیم. 
همکاران بطور پیوسته در دوره های تحصیلی مختلف شرکت می کنند. 
جلسات و دوره های مخصوص برای رئیس قسمت و مسئول کلی  هست که می باید درآن شرکت کنند. 
سالی دوبار ، دو روز آخر هفته ( شنبه و یکشنبه ) کارمندان درکورس های مختلف شرکت می کنند تا درآنجا با مشخصات ومشاوران ومددکاران دیگر صحبت کنند و تجارب خود را با یکدیگر درمیان بگذارند. 
سعی می کنیم یکایک کارمندان ، مشاوران و مدد کارانمان را به اعتماد به نفس بالائی برسانیم 
مشاوران ومددکاران و Paedagog ها درکارباجوانان : 
باشگاه همیشه به یکایک جوانان احترام کامل می گذارد.
ما می خواهیم که نوجوانان وجوانان پس از تمام شدن مدارس درباشگاه فعال باشند که بتوانند انرژی خود را درجای خوبی و باهدف خوبی مصرف کنند مانیز نظاره گر رشد جوانان باشیم وسعی در رفع مشکلاتشان بنمائیم.
شورای باشگاه
اعضا این شورا را رئیس باشگاه، معاون رئیس ، پنج پدرو مادر و دوجوان عضو باشگاه می باشند. 
کشاندن جوانان به شورای باشگاه هرگز کار آسانی نبوده است چرا که اکثراً فعالیت های مختلف فیزیکی را به نشستن درجلسات ترجیح می دهند.
 خوش بختانهba تلاش کارمندان باشگاه شورای خیلی مقتدری دارد و البته امکانات مدرسۀ بزرگ نیز به ما خیلی کمک کرده است حتی با استفاده از کمک مدرسۀ بزرگ توانستیم یکی از اعضاء باشگاه را به سفری تفریحی – تحقیقاتی به مدت دوهفته به همراه یک دسته از جوانان از کلوپهای دیگر به چین بفرستیم.
وظیفه اصلی شورای باشگاه، نظارت بر فعالیت های مختلف گروه و اصل دمکراتیک بودن آن است.
بودن پنج پدرومادر درشورای باشگاه باعث می شود که باشگاه تماس بسیار نزدیکی با والدین داشته باشد.
همکاری با پدر ومادران در سطحی عالی است حتی باشگاه سالن ها را برای برگزاری جشن تولد فرزندانشان به والدین قرض می دهد.
اذیت و آزار: 
باشگاه باید محلی برای بودن تمام جوانان باشد وما به هیچ وجه اجازه نمی دهیم تا جوانان همدیگر را اذیت کنند، هر زمانی که موردی مشاهده می کنیم بلافاصله در حضور جوانان آزاردهنده وآزار شونده تلفنی به والدین اطلاع و از آنان برای شرکت درجلسه ای به اتفاق فرزندانشان دعوت می کنیم. تجربۀ ما نشان می دهد که والدین همیشه مارا دراین راه کمک کرده اند.
توجه : تمامی آزارو اذیت ها بایدکتباً به اطلاع رئیس برسد تا درمورد نیاز در جلسات s.s.p مطرح شود.
کارتحقیقاتی ومددکاری درکوچه ها وخیابان ها opsogende  arbejderبرای اینکه بدانیم درکوچه ها وخیابانها چه می گذرد وجوانان ما درآنجا چه می کنند ما چند کارمند را  راهی کوچه ها وخیابانهای محل می کنیم. 
این قسمت از کارها بسیار حائز اهمیت است وتمامی کارمندان دوره های مختلفی را برای ادارۀ این مهم دیده اند.
خوش بختانه رئیس این محل خود از پایه گذاران مددکاری درخیابان بوده است که در سطح شهر odense از اوائل سال 1992 میلادی آغاز شد . او نیز در دوره ها وکورس های متفاوتی در این رابطه شرکت  کرده است . لطفاً به عکس های آرشیومراجعه شود ما در سه قسمت درکارهای تحقیقاتی ومددکاری درمحله فعالیت داریم.
هفته ای سه روز دو همکار را به مدرسۀ محل می فرستیم تا از حال جوانان درمدرسه آگاه شوند دراین مورد همکاری بسیار نزدیکی با مدرسۀ محل داریم، همکاران ما اصلاً درکار تدریس معلمان دخالتی ندارند بلکه در مواردی اطلاعاتی موثق و معتبر را دراختیار معلمان قرار می دهند. 
همکاری با کلوپهای دیگر ، درخیابانها درسطح شهرodense
درکوچه ها وخیابانهای محل 
مشکلات کار درکوچه ، خیابان : 
همۀ کارمندان کارت شناسائی معتبری که به امضاء شهرداری و پلیس محله رسیده است را دارند و همه در دوره های تحصیلی کوتاه مدت شرکت کرده و به خوبی میدانند که درمواردی چون : دعوا برخورد با معتادین، دزدی و و و چگونه برخورد کنند. 
و درصورت برخورد با مسائلی جدی همه را بصورت کتبی به اطلاع رئیس محل می رسانند تا او از طریق جلسات S.S.P مسائل را پی گیری و درحل آن بکوشد.
شهرداری odense خود جلسات زیادی در رابطه با کار درخیابان برگزار می کند که تمامی کارمندان دران جلسات شرکت می کنند.
وظایف مددکاران درخیابانها : 
وظیفۀ ما زدن پلی بین نوجوانان، جوانان، مدرسه، باشگاه، اتحادیه ها ورزشی و  منزلشان می باشد تا جوانان درکوچه خیابانها هرز نروند.
ما مایلیم جوانان را درکوچه وخیابان پیدا کنیم تا با مسائلشان آشنا شده و بتوانیم به آنان کمک کنیم.
توسعۀ کار درآینده : 
همکاری هرچه بیشتر درجلسات  S.S.P
همکاری هرچه بیشتر با اتحادیه های ورزشی 
همکاری هرچه بیشتر با projeutafsnittetو  miljoarbejdere
توجه : projeutafsnittet   پروژه ای هست که درآن برای جوانانی که sتعداد درس خواندن بالائی ندارند، مدارس مخصوص با کارهای عملی واجرائی بیشتر را دارندکه می توانند از آن مدارس استفاده کنند. 
Miljoarbejdere پروژه ای است برای جوانان که خلافی انجام داده اند تقریباً همان حالت مدرسه ای با کارهای عملی بیشتر وهدف این است که جوانان را از کار خلاف برحذر داشت. 
در دانمارک هر جوانی مشاوری دارد، وظیفۀ هر مشاور نظارت دورادور بر زندگی جوان و در صورت پیدا شدن مشکل برای رفع آن بکوشند در جلسات S.S.P  همان طور که قبلاً به اطلاع رسید نماینده s social ( مشاور ) نیز شرکت دارد. 
سعی می کنیم همکاریمان را درسطح بالاتری ادامه بدهیم 
سعی می کنیم هرجا که جوانان مشکلی دارند، درکنارشان باشیم 
* باشگاههای درمرکز شهر  Odense 
سه باشگاه درمرکز شهر قرار دارند و ما با دوباشگاه دیگر همکاری خوبی داریم
باشگاه اوقات فراغت نوجوانان وجوانان Victoria klubben
رئیس باشگاه نادر رستمی  مسن  بین سالهای 2000 تا 2006
o ساعت کار برای باشگاهنوجوانان :
o از دوشنبه تا 5 شنبه 12 تا 17
o جمعه ها                      12 تا 16
o شنبه یکشنبه ها               تعطیل
ساعت کاری
 باشگاه جوانان         روزهای دوشنبه ، چهارشنبه و پنج شنبه  18 تا 22
                                                     


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نادر رستمی مسن میباشد.