www.YavarJavan.com
یـــاور جــــوان

درکشورهای اروپائی و اسکاندیناوی تقریباً تمامی کشورها همه روزه پس از بستن مدارس محل های دیگری را باز می کنند تا جوانان اوقات فراغتشان را درآن مکان ها بگذرانند ونه درکوچه وخیابان . این محل ها به نام باشگاههای اوقات فراغت نوجوانان وجوانان شناخته می شوند. در این باشگاه ها تعدادی از افراد تحصیل کرده که در رشتۀ Paedagog درس خوانده اند ( این رشته تلفیقی از روان شناسی ، جامعه شناسی ، مردم شناسی ، آداب و رسوم شناسی وکودک، نوجوان وجوان شناسی می باشد) به همراه تعدادی کارمند سعی می کنند که تا نوجوانان وجوانان با گرفتن کمک های منطقی ، از مشکلات بزرگ پرهیز و راحت تر به زندگیشان ادامه دهند. به این امید که چنین امکاناتی درکشور ما نیز برای فرزندانمان به وجود آید....

شما اینجا هستید: صفحه اصلی > مشاوره با خانواده > نمایی از زندگی جوان در کنار خانواده
نمایی از زندگی جوان در کنار خانوادهدر صورتی که دنیای جوان کوچک باشد ، (کمتر از دو سوم ) هر چه که کمتر باشد جوان خام و نپخته تر خواهد بود. عدم اعتماد به نفس ، عدم شادابی و عدم اراده قوی در برخورد با مشکلات نیز از محصولات دنیای کوچک جوان می باشد. به اضافه احتمال پیدا کردن دوستان ناباب که خود خطر بزرگی است. 
نداشتن ابزار لازم به دلیل کوچک بودن دنیای مشترک است.  برای ساختن دنیای مشترک پیدا کردن علائق مشترک از وظایف والدین است. که نمی توانند از زیر آن شانه خالی کنند. این علائق مشترک باید از دوران کودکی پایه گزاری شوند. البته که با رشد کودک ، او نیز باید امکان اظهارنظر در توسعه دنیای مشترک را داشته باشد. 
در صورتی که دنیای جوان خیلی بزرگتر از سن  و درک و شعورش باشد ، جوان را به مشکلات زیادی خواهد انداخت.  
پیدا کردن دوستان ناباب ، خود بزرگ بینی و خودخواهی دیده می شود. گستاخ بودن که فکر می کند از پس تمام مشکلات بر می آید در صورتی که ابزار لازم را ندارد ، سرش شدیدا به سنگ می خورد و خیلی سریع اعتماد به نفس واهی خود را از دست می دهد. نداشتن ابزار لازم به دلیل داشتن دنیای مشترک کوچک است. نهایت تلاش پدگوها  در این است که هر یک از این دنیاها فضای دوسوم داشته باشند. تا همه چیز به روال طبیعی خود پیش برود. 
در دوسوم دنیای جوان جا برای رشد جوان ، آشنایی و احترام به دیگران، احترام به آداب و رسوم جامعه ، احترام به قوانین جامعه ، احترام به بزرگترها ، داشتن اعتماد به نفس کافی و داشتن برنامه های منطقی برای آینده تحصیلی و کاری جوان گنجانده شده است. 
در دو سوم دنیای والدین ، والدین زندگی معمولی را با احترام متقابل به همدیگر ادامه می دهند. رشد طبیعی جوانان را دیده و از آن لذت می برند. در این دنیا مادر اگر بیرون از خانه کاری ندارد در داخل خانه مهر و محبت و عاطفه مادری را در اختیار خانواده قرار می دهد. پدر با اراده قوی به جنگ کار می رود و هر روز هر چند خسته با لبی خندان به خانه باز می گردد.  دو سوم دنیای والدین را دنیای امید نیز می نامند. 
دوسوم دنیای مشترک ، برنامه های مشخصی در خود دارد . مثلا والدین هفته ای یک یا دو بار به اتفاق جوانان برای قدم زدن به پارک ها می روند ، با جوانانشان به باشگاههای ورزشی می روند ، در منزل به اتفاق فیلم می بینند، کلا به جوانانشان محبت کرده و از آنان محبت می بینند.  در دوسوم دنیای مشترک اقتصاد اصلا حرف اول را نمی زند. چه بسا خانواده هایی که اصلا پولدار به حساب نمی آیند ولی دلشان خوش است. به همدیگر مهر می ورزند و احترام می گذارند. یکی از بزرگترین اهداف پدگوها  این است که وارد مثلث کتام بشوند تا بتوانند محتوای هر یک از دنیاها را به دو سوم برسانند. 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به نادر رستمی مسن میباشد.